ארגון הנכים בישראל המיוחד
צור קשרדלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked

המאבק של רואש לנגישות נכים לבתי כנסת

14/08/2008

בס"ד

אחרי שנים של מאבק: בית הכנסת נגיש לנכים

 

אברהם רואש, משותק מוחין, זכה לסירובים חוזרים ונשנים. "עם רצון ונחישות אפשר לשנות דברים עבור הנכים", אמר בהתרגשות אחרי שבא לתפילה הראשונה ב"היכל רפאל"

המאבק הממושך הצליח - ובית הכנסת הפך נגיש לנכים. בעקשנות רבה נאבק אברהם רואש, נכה בכסא גלגלים, על זכותו להתפלל יחד עם שכניו בבתי הכנסת הסמוכים למקום מגוריו בנתניה. אחרי שנים ארוכות, נשא המאבק פרי. בית הכנסת "היכל רפאל" הפך נגיש, ורואש התפלל כאחד האדם. "זו היתה עבורי שליחות לציבור הנכים", אומר רואש ל-ynet.

רואש, הסובל משיתוק מוחין, הגיש לפני כארבעה חודשים תביעה נגד שני בתי כנסת, "היכל רפאל" ו"אם הבנים" בנתניה, לאחר שאלה דחו שוב ושוב את בקשתו להנגיש עבורו את ההיכלים על פי הנדרש בחוק, כדי שיוכל להיכנס לתוכם ולהתפלל כמו כולם.


בית הכנסת, לפני השיפוץ: אין כניסה לנכים (צילום: עו"ד גיא אופיר)

 

לפני מספר חודשים ליווה ynet את רואש לקריאת מגילת איכה מחוץ לכותלי בית הכנסת "אם הבנים". כמו ב-17 השנים האחרונות, כניסתו למקום לא התאפשרה - בשל המדרגות במבנה, היעדר המעלית והכניסה הצרה למפתן ההיכל.

ב"היכל רפאל" הסמוך, הבעיה היתה זהה. היום (ב') יכול רואש לברך על המוגמר לפחות בבית כנסת אחד - "היכל רפאל", שהפך נגיש, ארבע שנים מתחילת המאבק.  

"ההרגשה מצוינת", הוא מספר. "הוכחנו שעם טיפה אמביציה, רצון ונחישות, אפשר לשנות דברים עבור ציבור הנכים בישראל. זה לא היה מאבק פרטי שלי - הרי מבחינת התפילה, אני יכול להתפלל גם בבית. אבל המשמעות היא שאני וכל נכה אחר, יכולים להתפלל בכל מקום שנבחר, כמו כל אזרחי ישראל".

 

 

ואחרי: נגיש גם לכסא גלגלים (צילום: עידו ארז)

 

לאחר השיפוץ במקום, בא רואש להתפלל בבית הכנסת. "קיבלו אותי יפה מאוד, אפילו העלו אותי לספר התורה. זה בהחלט מרגש. הוכחנו לכולם שאנחנו, הנכים, זכאים לקבל שירות כמו כל האזרחים. יש לי עוד כמה יעדים שהצבתי לעצמי בנושא הנכים - אם אצליח גם בהם, אוכל לומר בגאווה שזכיתי להיות נכה".

 

עו"ד גיא אופיר, שייצג את רואש בתביעה, אמר בתגובה: "ניצחנו אי צדק משווע ואין תחושה נפלאה ומרגשת מזו.

חשוב שציבור הנכים יעמוד על זכויותיו ולא יהסס להגיש תביעות נגד מקומות ציבוריים שלא מקיימים את חוק שיוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות. הנגישות לנכים היא בזכות ולא בחסד".

 

נתן פדלון, מוותיקי המתפללים בבית הכנסת "היכל רפאל", בירך על סיום הפרשה. "מאבקו של רואש היה מוצדק וזה היה צריך להיעשות מזמן, אבל מאחר שלא נתקלנו במצב שכזה, לא הבנו כראוי את הצורך. בסופו של דבר עשינו את זה, בצורה יפה ומסודרת. אנחינו מרגישים טוב שעשינו זאת למען כולנו - גם עבור הנכים, גם עבור המתפללים המבוגרים".

כעת נותר שגם בית הכנסת השני, "אם הבנים", ירים את הכפפה ויסיים את מלאכת ההנגשה.

 

כל הזכויות שמורות ל ynet

עבור לתוכן העמוד