ארגון הנכים בישראל המיוחד
צור קשרדלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked

התעללות קו לעובד בנכים בחסות עובדים זרים

הסיפור שאביא לכאן, אמנם ישמע להרבה נכים דיי מוכר, אך לרובם מעט חדש.
נכה המגיע למצב שהוא נזקק לעזרת הזולת, סיעודי,זקוק לעובד שיסייע לו. פעם זה היה סייע ישראלי, היום זה נזנח בשל המשכורת המועטה המושלמת בגין עבודה זו, והעבודה הקשה המונחת בגפה, וכעת ממלאים את המקום עובדים זרים.
המחוקק לא ראה לנכון,עד היום, לחוקק את חוק העבודה המועדפת במקצוע זה, וזה מפאת האחריות הרבה המונחת, וכן המידע הרפואי הרב הנדרש למקצוע זה , זאת מכיוון שהמטופלים הם נכים קשישים חולים וילדים נכים והידע הרפואי נזקק לשמש אותם.

לנישה הפתוחה הזו, נכנסו בעשרות השנים האחרונות. העובדים הזרים הבאים על פי רוב מארצות נחשלות שהסכום המשולם בעד שירותם כעובד סיוע לנכה לחודש , הוא שכר שנה או שנים של עבודה בארצם .
אך עם התיאבון בא לו הרעב כשרואים שניתן להרוויח בשוק הפתוח הישראלי סכומים יותר גבוהים הם או שבורחים פתאומית מהמעסיק שלהם, ו/או שעוזבים.
עמותת "קו לעובד" הוקמה לסייע בעיקר לעובדים הזרים העוסקים בענפי החקלאות והבניין.
בזמנו נכוחה ישראל על הדמות הישראלי המכוער המעסיק בתנאים מטורפים עובדים זרים תוך שהוא שולל את החופש שלהם ואכן הושגו הישגים מאוד משמעותיים לעמותת "קו לעובד" בנושאים אלו.
אך כשעמותת "קו לעובד" פורצת ונכנסת להגן על עובדים זרים בנושא הסיוע החלה לנגוס בקהותה תוך שהיא מחוקקת חוקים לתנאי שכר ועוד תנאים המקשים על אנשים הזקוקים לסיוע ולעיתים מקבלים ו/או לא מקבלים מהמדינה סיוע להחזקה עובד שכזה.
לדוגמא , נכה המעסיק עובד זר ומקבל מהמדינה זכאות וקצבת שר"מ על מנת לתחזק עובד זה, הנכה מקבל קצבה הנמוכה לאין שיעור מהמשכורת שהנכה אמור לשלם לעובד זר ולכאן נכנס עמותת "קו לעובד" עם כל תנאי העסקה לעובד שכל מטרתה להשוות תנאי עבודה אלו לתנאי המועסק השכיר הישראלי.
רק שמרב התלהבות של עמותת "קו לעובד" שכחו שהמדובר בעובד זר ולא ישראלי, וכך הם פוגעים אנושות בציבור הנכים והחלשים.
כיום לאור הדאגה של קו לעובד ישנם הרבה נכים וקשישים הנתבעים על ידם. רב התביעות הם בנושא זכויות העובד הזר.
הנה לכם סיפור אחד מיני אלפים (השמות מסווים ושמורים בארגון)
א' הוא נכה עם ניוון שרירים מתקדם הזקוק בכל שעות היום לעזרה צמודה. מובן מאליו שתחלופת העובדים הינה גדולה וקשה לנכה כמו א' לתפקד.
בחודש האחרון העסיק אלף עובד זר בביתו, העובד היה גורר את א' למקלחת תוך שהוא פוגע בפינות הקיר.
היה מושיב אותו במקלחת ויושב מולו בשירותים ואומרו לו "קודם אני" ועושה את צרכיו מול פניו.
הסבל הרב שחווה א' הוא גדול לאין שיעור , מסכת ההתעללות לא הסתיימה בזה, אלא שהיתה גם מלווה בצעקות:"לך לישון אתה משוגע ".
מסתבר בדיעבד שהעובד היה מכין לאלף כוס שתייה ובה היה דואג לערבב לו כדורי שינה, א' היה מסומם וישן רוב שעות היום והיה קשה לו לתפקד.
יום אחד אחיו מגיע לביתו של א' לביקור פתע ושומע מעבר לדלת "אתה משוגע לך לישון תספיק לשגע אותי " הוא פותח את הדלת ושואל מי משוגע למה ככה אתה מתייחס לאחי ,,?? עונה לו העובד "כן הוא משוגע"
כתוצאה מחוסר טיפול והתעללות פונה א' לבית החולים ומאושפז שם במצב קריטי , וכמובן שהעובד עוזב את הבית מיידית.
 
המפליא בכל המלודרמה הזו, שכעבור כמה ימים מקבל א' פנייה מעמותת "קו לעובד" הדורשת ממנו סכום כסף עבור עבודתו של אותו עובד זר.
כלומר, א', על פי דעת "קו לעובד" צריך לשלם לעובד זר שהתעלל בו בעבור ההתעללות, ולא משנה שא' מנסה להסביר לאותו אדם המייצג את קו לעובד,
שאותו עובד זר התעלל בו, ושהוא פנה בתלונה ל משרד הפנים באשר כך ופנה למשטרת ישראל בתלונה כנגדו
את "קו לעובד" זה לא מעניין והוא לא מנסה לברר את אמיתות התלונות, הוא עומד על רגליו האחוריות ודורש תשלום עבור עבודה =התעללות בא'
נתקלתי לא אחת במקרים שסופרו על מסכת של התעללות של עובדים זרים בנכים , ו/או בריחה של סייעת מילד נכה לאחר שטיפל בילד מס' חדשים מועט וקיבל הכשרה בגין הטיפול , ולפתע קם ועזב ללא התראה מוקדמת , ואז לפי טענת אותם נכים הם לא יכולים לבקש עובד אחר מכיוון שמשרד הפנים צריך לגרוע את העובד מהרישיון של או ילד נכה , כל עוד העובד אינו גורע אתהרשיון העסקה שלו מהנכה שמעסיק אותו אין אפשרות לנכה להעסיק עובד אחר והנכה נותר ללא סיוע של עובד זר , והעובד הזר מסתובב חפשי על הרישיון של אותו ילד נכה ואו נכה ועובד בשוק החפשי.  

עבור לתוכן העמוד