ארגון הנכים בישראל המיוחד
צור קשרדלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked

ועכשיו ע"פ החוק הקיים: ילד הסובל מפיגור בינוני לא זכאי לקצבה

עכשו משניתנה הדלגטימציה על ידי מנכלי"ת המוסד לביטוח לאומי אפשר לעשות עליהום
אבל על מי? כמובן, על חסרי יכולת תגובה, חלשים בחברה הישראלית ומי אם לא ד"ר עמינדב שמציינת שעל פי החוק והקרטריונים ילד הסובל מפיגור בינוני לא זכאי לקצבה כך ציינה מנהלת האגף לטיפול במפגר במשרד הרווחה ד"ר חיה עמינדב.
23/02/2009

דורון אלמוג: "אם אפשר להפסיק הריון של ילד מפגר - כדאי לעשות זאת" 

 

ילדים עם צרכים מיוחדים נפגעים יותר מינית
מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי: ילד כרות-רגל שמתפקד, אין לו צורך בקצבה.

ילדים הסובלים מפיגור בינוני אינם זכאים, משום מה, לקצבת ילד נכה, למרות מצבם הקשה. כך אמרה (יום ג', 17.2.09) ד"ר חיה עמינדב, מנהלת האגף לטיפול במפגר במשרד הרווחה, במהלך כינוס באר שבע לשלום הילד המתקיים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 

ילדים עם תסמונת דאון, שלא אחת מוגדרים כבעלי פיגור קל, זכאים לקצבת ילד נכה. ד"ר עמינדב מסבירה, כי הסיבה לכך היא ש"פשוט להורים של ילדים אלה היה לובי יותר חזק".

לדבריה, "יש אסכולה הסבורה שגם לילדים עם מוגבלויות יש זכות להיוולד". בעקבות התקדמות הרפואה ושיפור הטכנולוגיה הרפואית, מצליחים יותר ויותר תינוקות בעלי פיגור שכלי לשרוד, והדבר מגביר את היקף התופעה.

ממלא-מקום נציב זכויות לאנשים עם מוגבלויות ממשרד המשפטים, שמואל חיימוביץ', אמר כי "מי שגדל בבית שמקבל אנשים עם מוגבלויות כדבר טבעי, לא ינסה להתנער מהריון עם עובר פגום".

אלוף (במיל.) דורון אלמוג, יו"ר "עלה נגב-נחלת ערן", ציין כי ישנה חשיבות גדולה לחזק קבוצות הורים, על-מנת לתת להם כלים להתמודד עם ה"בושה". הולדת ילד מפגר הינה טרגדיה נוראה למשפחה. "אם אפשר להפסיק הריון של ילד מפגר - כדאי לעשות זאת", אמר סובלים יותר מהתעללות מינית

ח"כ אורית נוקד ציינה, כי ילדים עם צרכים מיוחדים חשופים יותר למצבים של התעללות והזנחה, הטרדות מיניות, שלא לדבר על אונס. גם על-פי נתוני המועצה לשלום הילד, ילדים עם צרכים מיוחדים נפגעים מינית וסובלים מהתעללות באחוז גבוה יותר מחלקם באוכלוסיה. כ-10% מכלל הילדים עם צרכים מיוחדים נחקרו על-ידי חוקרי ילדים על-רקע של פגיעה מינית בהם או קורבנות להתעללות.

"לילד כרות-רגל שמתפקד - אין צורך בקצבה"

רק כ-24,000 ילדים מקבלים קצבת ילד נכה, מתוך כ-205,000 ילדים הסובלים מנכויות וממחלות כרוניות המשפיעות על תפקודם היומיומי. כך עולה מנתוני המועצה לשלום הילד.

מהמועצה נמסר, כי ילדים רבים הסובלים מנכויות קשות ביותר, כולל קטיעות גפיים, מחלות לב קשות ועוד, נמצאו לא זכאים לקבל קצבת ילד נכה, בשל הקריטריונים המעוותים לקבלת קצבה הנהוגים כיום.

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, הגיבה לנושא זה בכינוס באר-שבע לשלום הילד ואמרה כי "ילד כרות-רגל שמתפקד, אין לו צורך בקצבה". לדבריה, יש הבדל בין חולי לבין תלות בזולת. "עם זאת, יש שאיפה במוסד לביטוח לאומי להכניס עוד 4,000 ילדים למסגרת החוק המסדיר את קבלת הקצבה לילד נכה, על-פי המלצת ועדת אור נוי", אמרה. כאשר על-פי המלצות ועדה זו, ילדים קטועי גפיים אמורים לקבל קצבת ילד נכה.

מנכ"ל המועצה, ד"ר יצחק קדמן, ציין כי כל הנתונים מצביעים על היחלשותו של הביטוח הלאומי בתפקיד רשת ביטחון לילדים במצוקה. אין מדובר בחולשה מקרית או בחולשה מרצון, אלא החלשה מכוונת מצד ממשלת ישראל, שבשנים האחרונות פגעה לא אחת בעצמאותו של המוסד ובעיקר ביכולתו לסייע לילדים במצבי מצוקה שונים.

ח"כ רן כהן אמר, כי "תפקידו של המוסד לביטוח לאומי אינו צמצום פערים, אלא נתינת ריצפה בסיסית של קיום". לדבריו, אין הגדרה של שוויון מלא ומוחלט לכל הילדים. יש הבדלים בין ילד עני לעשיר, בין יהודי לערבי.

ח"כ כהן האשים את הממשלה בשימוש נבזי ושקרי בטענה כי למדינה אין כסף ואמר כי "כמי שישב בוועדת חוץ וביטחון מעולם לא נטען טיעון כספי. בחגיגות ה-60 לא נשמעה טענה שאין כסף, אבל טענה זו כן נשמעה לגבי הזכאות להשמה חוץ-ביתית".

בכינוס נשאלה מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי לגבי העלאת קצבאות הילדים. המנכ"ל ציינה, כי קצבאות הילדים בפני עצמן לעולם לא יצליחו לחלץ אנשים מעוני. לטענתה, רק כניסה לשוק העבודה תעשה זאת.

בתגובה לכך ציין מנכ"ל המועצה, כי עד שנת 2000, הצליחו קצבאות הביטוח הלאומי להוריד את שיעורי העוני בקרב ילדים ב-10% עד 12%, ואילו ב-2007 הצליחו הקצבאות שקוצצו להקטין את העוני בקרב ילדים ב-5% בלבד.

בנוסף ציינה המנכ"ל לביטוח לאומי, כי היא תומכת בהרחבת הזכאות של ילדים לקצבאות באופן רטרואקטיבי, כדי לא ליצור מצב שבו חוסר ידיעה מביא לכך שמשפחות מאבדות את זכותן לקצבאות שונות.
כל הזכויות שמורות ל NEWS1
 
יש להבחין בין הדברים שמנהלת אגף לילד המפגר והמנכלי"ת לביטוח לאומי קבעו עובדה קיימת ע"פ חוק בטוחני ששניהם היו מעדיפים לשנות את החוק קריטיון וכד'
 
ארגון הנכים בישראל פנה למנהלת שירות לילד המפגר ולתשובתה לחצו כאן

עבור לתוכן העמוד